ZESPÓŁ SZKÓŁ SPECJALNYCH                                                              w Łomży                                                           

Kalendarium kampanii "Cała Polska czyta dzieciom" na rok szkolny 2018/2019

Kalendarium kampanii "Cała Polska czyta dzieciom" na rok szkolny 2018/2019

Organizator kampanii: Fundacja „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom” 

Kontakt: fundacja@cpcd.pl; tel. 22 6483891/92 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

 

Rok 2019

 • Stanisława Moniuszki (1819-1872), w 200. rocznicę urodzin
 •  Krzysztofa Komedy (Trzcińskiego) (1931-1969), w 50. rocznicę śmierci
 •  Marka Hłaski (1934-1969), w 50. rocznicę śmierci

 

 CZERWIEC

W dniach 1 - 9 czerwca odbędzie się XVII Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom pod hasłem Sportowcy czytają dzieciom. Zachęcamy do organizowania Inauguracji wojewódzkich, miejskich lub gminnych Tygodni Czytania – z bajkowymi paradami dzieci, występami artystycznymi, konkursami i przede wszystkim wspólnym czytaniem Lokomotywy Juliana Tuwima przez nauczycieli, wychowawców, rodziców, artystów, przedstawicieli władz lokalnych, mediów, kościołów, itp.  

● 1 czerwca urodził się ks. Jan Twardowski – poeta, autor wzruszających i pięknych tomów:
Znaki ufności, Zeszyt w kratkę, Niebieskie okulary, Który stwarzasz jagody, Na osiołku, Patyki i patyczki, Nie bój się kochać, Elementarz księdza Twardowskiego dla najmłodszego, średniaka i starszego. 15 wybranych wierszy księdza Twardowskiego znajdziecie w tomie „Wiersze współczesnych polskich poetów” w nowej kolekcji „Cała Polska czyta dzieciom”.

● 1 czerwca – Dzień Dziecka. Niech stanie się on Dniem Dziecka z Książką i wielkim świętem czytania dzieciom! Czytajmy dzieciom - w prezencie. Nie ma lepszego daru dla dziecka niż poświęcony mu przez bliskich czas. A najlepiej wykorzystać go - na wspólne czytanie! Zachęćmy wszystkich rodziców do przyjęcia zobowiązania, że będą dzieciom codziennie czytać. Przydatną do tego pomocą może być 15-tomowa kolekcja  „Cała Polska czyta dzieciom”.

20 czerwca urodził się  Aleksander Fredro - komediopisarz, pamiętnikarz, poeta. Nie może zabraknąć czytania jego – często nadal aktualnych i bardzo śmiesznych -  komedii, Pawła i Gawła, Małpy w kąpieli czy fragmentów pamiętników Trzy po trzy.

23 czerwca świętujemy Dzień Ojca. Warto poszukać znakomitych, wzorowych sylwetek ojców
w literaturze i poczytać o nich – szczególnie chłopcom, którzy kiedyś będą pełnić te funkcje. Polecamy powieści 8+2 i ciężarówka, Lotta z ulicy Awanturników, Madika z Czerwcowego Wzgórza, Zabić drozda, ukazujące sylwetki wspaniałych ojców, można też porozmawiać i zilustrować przykładem postaci ojców złych, pogubionych, nieobecnych (jak w Moim drzewku pomarańczowym, w Chłopcach z zielonych stawów, czy w opowiadaniach Rajski ptak i Szczęśliwego Nowego Roku z tomu Gorzka czekolada…).

26 czerwca to Międzynarodowy Dzień Zapobiegania Narkomanii. Sięgnijmy po książkę Anny Onichimowskiej Hera, moja miłość lub wstrząsającą lekturę My, dzieci z Dworca ZOO. Porozmawiajmy z dziećmi o modzie na narkotyki i dopalacze, która może kosztować zdrowie i życie.

● 30 czerwca urodził się Czesław Miłosz - poeta, prozaik, eseista, laureat Nagrody Nobla w 1980 r. Warto przedstawić starszym nastolatkom któryś z jego utworów - Poemat o czasie zastygłym, Trzy zimy, Obrachunki, Wiersze, Ocalenie, Traktat moralny, Zniewolony umysł, Dolinę  Issy,  Rodzinną Europę, Króla Popiela i inne wiersze, Widzenie nad zatoką San Francisco, Orfeusza i Eurydykę.

 

KRYTERIA WYBORU KSIĄŻEK DO CZYTANIA DZIECIOM

KRYTERIA WYBORU KSIĄŻEK DO CZYTANIA DZIECIOM

opracowane przez Fundację „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom”

 

Dobra literatura dla dzieci powinna wspierać zdrowy rozwój dziecka we wszystkich wymiarach: emocjonalnym, poznawczym, intelektualnym, społecznym, kulturalnym i moralnym. Książki dla dzieci powinny służyć:

- nauce języka i myślenia: przyczynowo - skutkowego, logicznego, krytycznego, abstrakcyjnego,

- rozwijaniu inteligencji emocjonalnej, w tym empatii i poczucia własnej wartości

- poszerzaniu wiedzy

- rozwijaniu umiejętności społecznych  i postaw prospołecznych

- doskonaleniu dobrej komunikacji oraz umiejętności rozwiązywania problemów

- wspieraniu zainteresowań i otwartości na świat

- uwrażliwianiu na piękno słowa

- budowaniu potrzeb kulturalnych

- rozwijaniu poczucia humoru oraz dobrego smaku

- wzmacnianiu prawego charakteru i najlepszych cech dziecka.

 

Do głośnego czytania dzieciom warto wybierać książki:

 • skierowane do dziecka, zrozumiałe i ciekawe dla niego;
 • dostosowane do wieku i wrażliwości dziecka, nie wzbudzające lęków i niepokoju;
 • sensowne - o czymś istotnym dla dziecka lub uczące czegoś ważnego;
 • napisane lub tłumaczone poprawnym i pięknym językiem;
 • uczące racjonalnego myślenia;
 • przynoszące rzetelną wiedzę;
 • kształtujące postawę optymizmu i wiary w siebie oraz pozytywne nastawienie do świata;
 • rozwijające poczucie humoru, także abstrakcyjnego;
 • rozwijające dobry smak, oferujące rozrywkę na wysokim poziomie;
 • rozwijające wrażliwość estetyczną;
 • niosące przesłanie szacunku wobec dziecka, ludzi, innych istot, zwierząt, przyrody, kraju, uznanych norm społecznych i sprawiedliwego prawa;
 • niosące jednoznaczny i pozytywny przekaz moralny, promujące wzorce właściwych postaw i zachowań, odcinające się od:akceptowanych często postaw nieuczciwości (jak ściąganie, zabieranie cudzych rzeczy), przemocy jako sposobu rozwiązywania problemów lub przejawu dominacji, nękania i wyśmiewania innych, cwaniactwa, łamania norm - postaw, które ranią ludzi i przynoszą społeczne straty; dyskryminacji i szkodliwych stereotypów związanych z rasą, narodowością, wiekiem, wiarą, płcią (np. że dziewczęta nie umieją myśleć, a ich rolą jest podobać się innym, że chłopcy mają być twardzi i niewrażliwi, ich niekulturalne i nieodpowiedzialne zachowania są akceptowane „bo są chłopcami” itp.)

Warszawa, styczeń 2017 r.g

Pierwsze spotkanie czytelnicze - jak rozsądnie korzystać z Internetu

Dnia 27 września 2018 r. uczniowie klasy pierwszej PdP uczestniczyli po raz pierwszy w zajęciach czytelniczych. Była to okazja do zapoznania się z biblioteką, czytelnią i księgozbiorem. Uczniowie bardzo zainteresowali się ciekawą i bogatą ofertą biblioteki. Zajęcia tego dnia dotyczyły bardzo ważnej kwestii, mówiliśmy jak rozsądnie korzystać z internetu. Pani Renata przypomniała nam zasady bezpiecznego korzystania z inernetu  oraz o czyhających tam niebezpieczeństwach. Wspólnie przeczytaliśmy głośno książkę pt. „TEK nowoczesny jaskiniowiec” autorstwa P.Mc Donnella. Proponowany przez panią bibliotekarkę temat bardzo zainteresował uczestniczącą w spotkaniu młodzież.                   

R. Kowalczyk

 

Jak rozsądnie korzystać z Internetu

Drugie spotkanie czytelnicze - "Inny nie znaczy gorszy"

 Dnia 17 października 2018r. uczniowie kl. I PdP uczestniczyli w bardzo ciekawych zajęciach w Bibliotece dla dzieci i młodzieży w Łomży. Zajęcia prowadziła pani Renata Igielska.  Spotkanie  miało tytuł "Inny nie znaczy gorszy". Pani Renata przeczytała nam rozdział z  książki BAJKOTERAPIA. Mówiliśmy o tym, że warto poznać swoje mocne i słabe strony i dać szansę innym, aby nas poznali, polubili i docenili. Nie warto kierować się tylko własnymi subiektywnymi odczuciami, bo wtedy łatwo skrzywdzić innych i siebie samego. Lektura ta dała nam wszystkim wiele do myślenia, polecamy ten temat do przemyślenia innym. Warto!

  R. Kowalczyk 

"Inny nie znaczy gorszy"

W atmosferze świąt Bożego Narodzenia

Dnia 19 grudnia 2018r. uczestniczyliśmy w kolejnych zajęciach czytelniczych w Bibliotece.  Zajęcia odbywały się we wspaniałej świątecznej atmosferze, pięknych dekoracjach i  radosnych nastrojach. Mieliśmy okazję przypomnieć sobie  różnorodne zwyczaje świąteczne. Okazało się to bardzo interesujące i niekoniecznie nam znane. Rozmawialiśmy o wymarzonych prezentach i ulubionych potrawach, a tematy te wzbudziły wiele pozytywnych emocji. Mieliśmy też przyjemność zagrać w grę pt. „Zgadnij kim jesteś”.  Z zainteresowaniem obejrzeliśmy też wystawę prac pokonkursowych pt. „Najpiękniejszy Stroik Bożonarodzeniowy”.  Pomysłowe, kolorowe, bardzo różnorodne stroiki wykonane przez uczniów łomżyńskich szkół wspaniale tworzyły świąteczny nastrój.                                                                

R. Kowalczyk

 

W atmosferze świąt Bożego Narodzenia

Spotkanie czytelnicze "Wartości"

Dnia 27 lutego 2019r. braliśmy udział w kolejnych ciekawych zajęciach w Bibliotece. Spotkanie miało tytuł "Wartości". Pani Renata przygotowała dla nas wiele możliwości do wyboru w tym temacie. Jak się okazało pomimo wielu różnic, wszyscy uczestnicy wybierali podobnie: miłość, zdrowie, przyjażń. Był to dobry czas, aby przypomnieć sobie co jest naprawdę dla nas ważne, a czasem nam ucieka. Dziękujemy!

R. Orchowska-Kowalczyk

 

Wartości

Zajęcia czytelnicze "Świąteczny czas"

Dnia 11 kwietnia 2019r. uczestniczyliśmy w zajęciach czytelniczych w Bibliotece pt. "Świąteczny czas" . I w tym przypadku potwierdziło się powiedzenie, że biblioteka to skarbnica wiedzy, dlaczego? Wyjaśniam, jeżeli komuś się wydaje, że Święta są co roku i wie już o nich wszystko, to może się zdziwić. Kiedy Pani Renata czytała nam staropolskie zwyczaje świąteczne z książki pt. ETNOGADKI czyli opowiadania o dawnych obrzędach i zwyczajach okazało się, że wiele informacji nas zaskoczyło. Czytaliśmy też fragmenty książek pt. "Jajko dla ciekawych", "Jajko czy kura", "Gdyby jajko mogło mówić". Było żółto, wesoło i kreatywnie, każdy z uczestników narysował swoją kurę wielkanocną w/g instrukcji p. Renaty, a na koniec wszyscy zagraliśmy w grę planszową, z kurą i jajkiem w roli głównej.

R. orchowska - Kowalczyk

 

Świąteczny czas

Warsztaty kreatywne z Nadleśnictwem

Dnia 12 kwietnia byliśmy w Bibliotece na warsztatach kreatywnych, wspólnie z innymi zaproszonymi gośćmi wykonaliśmy piękne stroiki świąteczne pod okiem Pani Kasi z Nadleśnictwa. Oczywiście stroiki zostały wykonane z surowców naturalnych. PANI Kasia przygotowała bardzo dużo ciekawych elementów, były bazie, różne rodzaje mchu, gałązki. Udało nam się stworzyć piękne stroiki w miłym towarzystwie. Dziękujemy za zaproszenie.

 

Warsztaty kreatywne

Bajki i Baśnie

Dnia 16 maja ponownie gościliśmy w Bibliotece, tym razem Pani Renata przekonywała nas, że warto sięgać po Bajki i Baśnie w każdym wieku, bo one nie są tylko dla dzieci. Czytaliśmy głośno współczesną wersję znanej książki dla dzieci pt. ,,Czerwony kapturek w wielkim mieście" . To pouczająca lektura dla dzieci i młodzieży, bo nie wszyscy zdają sobie sprawę jak wiele niebezpieczeństw czycha w ciemnych zaułkach miast i że nie każdy przechodzień jest godny zaufania. Warto poczytać i się zastanowić. Czytaliśmy też fragmenty innych opowieści, a na koniec już tradycyjnie zagraliśmy w grę planszową, tym razem była to gra ,,zagramy w kolory" tym razem bezkonkurencyjne zwycięzcą został Paweł Ł.

 

Bajki i Baśnie

Przyjaźń

Dnia 13 czerwca odbyło się ostatnie w tym roku szkolnym spotkanie czytelnicze pt. "Przyjażń". Wyjątkowo spotkanie dla nas poprowadziła Pani Dorotka. Przeczytała nam książkę o przyjażni pt. ,,Papierowe samoloty ". Była też dyskusja jak to jest z tymi przyjaciółmi i przyjażnią. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że przyjaciel to ktoś wyjątkowy, na kogo zawsze możemy liczyć. Po spotkaniu Pani Renata zaprosiła nas jeszcze do obejrzenia ciekawej wystawy, dzięki której zobaczyliśmy największe drzewa na świecie. Bardzo dziękujemy paniom Bibliotekarkom za całoroczną współpracę, za szereg ciekawych i pouczających zajęć. Nie żegnamy się na stałe, mówimy do zobaczenia we wrześniu.

 

Przyjaźń

[ Cookies - info ]Oprogramowanie CMS: DragoN-NogarD © ( www: http://nogard.pl )