ZESPÓŁ SZKÓŁ SPECJALNYCH                                                              w Łomży                                                           

Spis treści niniejszej strony
Dzień Głośnego Czytania - 29 września

29 września obchodzimy Dzień Głośnego Czytania ogłoszony przez Polską Izbę Książki, po raz pierwszy w 2001 roku, w nawiązaniu do rozpoczętej w czerwcu 2001r. kampanii „Cała Polska czyta dzieciom”. W tym dniu najmłodsi uczniowie naszej szkoły wzięli udział w spotkaniu czytelniczym prowadzonym przez naszą wspaniałą kucharkę Panią Wiesławę Niedzielską. Podczas wizyty dzieci poznały psoty i smutki sympatycznych przyjaciół Maszy i Niedźwiedzia z "Wielkiej księgi opowieści. Masza i Niedźwiedź". Pani Wiesia wybrała spośród opowieści bajkę pt.: "Bądź zdrów". Po wysłuchaniu opowiadania dzieci wykonały portret wybranej postaci z przeczytanej bajki.

 

Dzień Głośnego Czytania - foto

BAJKOTERAPIA - "Inny nie znaczy gorszy"

Dnia 29 września 2016r. uczniowie gimnazjum uczestniczyli w bardzo ciekawych zajęciach w Bibliotece dla dzieci i młodzieży w Łomży. Zajęcia prowadziła pani Renata Igielska.  Spotkanie  miało tytuł "Inny nie znaczy gorszy". Pani Renata przeczytała nam rozdział z  książki BAJKOTERAPIA, opowiadanie nosiło tytuł „Rubinek’’, a napisał je Artur Barciś. Opowieść ta mówi o przeżyciach, doświadczeniach różnorodnych kamieni i kamyków. Ale to tylko przenośnia bo tak naprawdę opisuje nasze ludzkie odczucia, przemyślenia. Mówi o tym, że warto dać ludziom szansę aby nas poznali, polubili i docenili. Nie warto kierować się tylko własnymi subiektywnymi odczuciami, bo wtedy łatwo skrzywdzić innych i siebie samego. Lektura ta dała nam wszystkim wiele do myślenia, polecamy to opowiadanie do przeczytania i przemyślenia innym. Warto!

  R. Kowalczyk                                                                                                                                                                              

BAJKOTERAPIA - "Inny nie znaczy gorszy"- foto

„Jaki jestem?”

20 października 2016r. podczas kolejnego w tym roku spotkania w Bibliotece zastanawialiśmy się nad tym  „Jaki jestem?” , jaka jest moja postawa wobec życia i innych ludzi. Zachętą do tych rozważań była książka pt. „Słup soli” autorstwa Elżbiety Zubrzyckiej.  Książka ta przedstawia różnorodne postawy ludzkie i  ich konsekwencje. Mówi o tym, że trzeba znaleźć w sobie odwagę aby bronić słabszych, nie zgadzać się na zło, ale też czasem prosić o pomoc. Można powiedzieć też, że człowiek sam może niewiele, ale w jedności z innymi jest w stanie zmieniać świat, a zwłaszcza swoje najbliższe otoczenie na lepsze. Pamiętajmy o tym.  Bądźmy otwarci na potrzeby innych.

R. Kowalczyk

 

 „Jaki jestem?” - foto

Patriota

17 listopada 2016r. podczas naszego już trzeciego w tym roku szkolnym spotkania w Bibliotece zastanawialiśmy się czy w dzisiejszych czasach można być PATRIOTĄ  i jak tego dokonać. Uczniowie mieli okazję przybliżyć sobie cechy prawdziwego patrioty i zastanowić się co dobrego można zrobić dla OJCZYZNY  dzisiaj.  Pani Renata przeczytała nam fragmenty książki pt. „Mali bohaterowie”, autorstwa Barbary Gawryluk i z książki pt. „Opowieści dla duszy dziecięcej”, rozdział "Odwagi trzeba się nauczyć”.    

R. Kowalczyk                        

                                                                                                                                                                 

Patriota- foto

Światowy Dzień Pluszowego Misia - 25 listopada

Mały, duży, bury, kolorowy, milutki, z kokardką czy w kubraczku... Każdy posiada bądź posiadał własnego ulubionego misia pluszowego. Jest to jedna z najpopularniejszych zabawek w Europie już od XIX wieku! Miś pluszowy nieodłącznie kojarzony jest z beztroskim czasem dzieciństwa. Wiele razy, pewnie, dla Was był kumplem do zabawy, kompanem podróży, przyjacielem, któremu można wszystko powiedzieć, antidotum na nocne koszmary.

Pierwsze misie pluszowe powstały w Europie, następnie były też eksportowane do USA. Nazwa Teddy Bear, wzięła się od zdrobnienia imienia Teodora Roosevelta. Wiąże się z tym historia o niedźwiadku, którego postrzelił podczas polowania jeden z jego towarzyszy. Gdy prezydent zobaczył przestraszone zwierzątko, kazał je wypuścić. Cała historyjka została zobrazowana w komiksie i opublikowana w gazecie. Producenci zabawek podchwycili historyjkę i nazwali pluszowego misia “Teddy Bear”.

Dzisiaj w każdym sklepie z zabawkami możemy natknąć się na pluszowe misiaki. Często są one bohaterami powieści, bajek, filmów i piosenek tak jak m.in. Kubuś Puchatek, Coralgol, Paddington, Miś Uszatek, Yogi, Rupert, Mój Brat Niedźwiedź, Mały Miś, Troskliwe Misie czy Gumisie. Nie można wyobrazić sobie świata bez uroczego, łagodnego misia.

24 listopada 2016 roku w naszej szkole po raz kolejny obchodziliśmy Światowy Dzień Pluszowego Misia. Odwiedził nas DUŻY MIŚ, który od samego rana wędrował po całej szkole i częstował wszystkich smakołykami. Dzieci ze szkoły podstawowej, w tym dniu, przyszły ze swoimi pluszowymi przyjaciółmi.  W ramach kampanii Cała Polska Czyta Dzieciom MIŚ zapoznał uczniów z historią powstania święta. Wspólnie z młodszymi dziećmi przygotowywał zdrowe śniadanie, a po zjedzeniu zaprosił najmłodszych na wspólną gimnastykę. Na zakończenie odbył się test wiedzy o misiach oraz konkurs plastyczny. Wszyscy uczestnicy zostali nagrodzeni, a DUŻY MIŚ obiecał, że odwiedzi nas znowu za rok.

Światowy Dzień Pluszowego Misia-  foto

„Ludzka życzliwość”

15 grudnia 2016 r. uczestniczyliśmy w ciekawych zajęciach bibliotecznych , pt. „Ludzka życzliwość”. Bardzo zainspirowało nas do rozmów  opowiadanie „SYSTEM’’ napisane przez Pawła Beręsewicza ze zbioru opowiadań pt. „Gorzka czekolada”. Wszyscy doszli do wniosku że najwięcej radości daje prosta ludzka życzliwość. Jest to naprawdę wartościowa książka o ważnych sprawach, zachęcamy wszystkich do przeczytania a zwłaszcza młodzież. Podczas zajęć wykonaliśmy z brystolu i ozdobiliśmy piękne choinki. Atmosfera była wspaniała, wszyscy życzliwi i radośni w oczekiwaniu na Święta. Dziękujemy i życzymy wszystkiego najlepszego na Święta i na cały Nowy Rok.

R. Kowalczyk 

- „Ludzka życzliwość”

„STROI SIĘ CHOINKA”

KONKURS PLASTYCZNY „STROI SIĘ CHOINKA”

Uczniowie Szkoły Przysposabiającej do Pracy wzięli udział w konkursie plastycznym zorganizowanym przez Miejską Bibliotekę Publiczną  w Łomży oddział dla dzieci. Nasi uczniowie wraz z opiekunami przygotowali 7 choinek. Komisja konkursowa doceniła nasze starania i spośród ponad setki prac  otrzymaliśmy 2 wyróżnienia i nagrodę główną. Braliśmy również udział w uroczystym wręczeniu dyplomów i nagród.

 

I miejsce w kategorii szkoły ponadgimnazjalne - Daniel Baczewski, op. Barbara Lubak , Barbara Brzezińska.

Wyróżnienia: Tomasz Miłosek,  op. Renata Orchowska-Kowalczyk

                      kl. I. PdP   op. Lucyna Antecka                                                                                                                                       

Szkolny koordynator konkursu: Renata Orchowska-Kowalczyk


„STROI SIĘ CHOINKA”

"Kiedy chodziłem z Julką Maj"

Dnia 23 lutego odbyło się kolejne spotkanie czytelnicze w Bibliotece. Zastanawialiśmy się nad uczuciami, które są nam wszystkim bliskie. Mówiliśmy o miłości i przyjaźni i o tym jak wiele emocji towarzyszy tym uczuciom. Czytaliśmy fragmenty książki pt. "Kiedy chodziłem z Julką Maj" - Autorstwa Pawła Beręsewicza.           

R.Kowalczyk

- "Kiedy chodziłem z Julką Maj"

Asertywność

Dnia 4 maja w bibliotece spotkaliśmy się, aby porozmawiać o ASERTYWNOŚCI.  Zastanawialiśmy się co to słowo znaczy,  czy łatwo być asertywnym i czy my jesteśmy asertywni. Czytaliśmy fragmenty książek  ,,Ani słowa o Zosi’’ -  Zuzanny Orlińskiej, ,,O zającu, który się psom nie kłaniał” – Pauliny Holtz

                                                                                        R. Kowalczyk


- Asertywność

Marzenia

Dnia 8 czerwca po raz ostatni w tym roku szkolnym gościliśmy w Bibliotece. Temat zajęć był niezwykle inspirujący i wzbudził wiele emocji, mówiliśmy o marzeniach, o tych dużych i tych całkiem malutkich. Zastanawialiśmy się czy warto marzyć i jakie cechy posiada marzyciel. Czytaliśmy głośno wiersz Juliana Tuwima pt. ,,Dyzio Marzyciel’’ i fragmenty  książki Krzysztofa Petka pt. „Wszystko w swoim czasie.’’ Było to niezwykle miłe spotkanie, ale się rozmarzyliśmy…

Dziękujemy paniom pracującym w Bibliotece, a w sposób szczególny pani Renacie Igielskiej za całoroczną współpracę za to, że zawsze byliśmy witani z radością, mogliśmy liczyć na pomoc, wsparcie i dobre słowo.

                                                                                                                                  R. Kowalczyk


- Marzenia

[ Cookies - info ]Oprogramowanie CMS: DragoN-NogarD © ( www: http://nogard.pl )