ZESPÓŁ SZKÓŁ SPECJALNYCH                                                              w Łomży                                                           

Spis treści niniejszej strony
Spotkania czytelnicze w najmłodszych klasach

W ramach akcji „Cała Polska Czyta Dzieciom” uczniowie klas najmłodszych uczestniczyli w comiesięcznych spotkaniach czytelniczych. Zajęcia prowadzone były na terenie szkoły raz w miesiącu przez Panią Elę Chamryk  z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Łomży. Wspólne czytanie zawsze powiązane było tematycznie z porą roku, wydarzeniem w danym miesiącu lub tematem zajęć.

Uczniowie zapoznali się z następującymi utworami: "Wszyscy mają psa tylko nie ja" Jarosława Mikołajewskiego,  „Chodzi o to czy wiesz co to zwierzęta" Marcina Brykczyńskiego,  „Zimowe wierszyki”, „Wiosna” , „Świerszczowa muzyka” Wandy  Grodzińskiej, „Książka z dziurką” Herve Tullet i wiele, wiele innych ciekawych utworów. Dodatkowo czytanie połączone było z zajęciami plastycznymi, muzycznymi i ruchowymi.

M. Biedrzycka

 

Spotkania czytelnicze w najmłodszych klasach - foto  

Wystawa malarstwa p. Jolanty Caban

W dniu 17 września  2015r. oglądaliśmy wystawę malarstwa pani Jolanty Caban w Galerii Sztuki Współczesnej Muzeum Północno - Mazowieckiego w Łomży. Bardzo podobały nam się obrazy pani Jolanty pełne światła i różnorodnych barw.  Myślę że ta wystawa zainspiruje nas do dalszych twórczych działań.

                                                                   R. Kowalczyk
Zajęcia biblioteczne
W dniu 30 września po raz pierwszy w tym roku szkolnym uczniowie Szkoły Przysposabiającej do Pracy brali udział w ciekawych zajęciach bibliotecznych. Tematem zajęć był Ekslibris (łac.ex libris - z książek), znak własnościowy danej książki, najczęściej ozdobny, wykonany w technice graficznej, z imieniem i nazwiskiem właściciela, inicjałami lub nazwą instytucji. Typowy ekslibris jest małą, zadrukowaną karteczką przyklejoną do wewnętrznej strony okładki. Podczas zajęć zapoznaliśmy się ze znaczeniem wyrazu Ekslibris, technikami wykonania. Obejrzeliśmy ciekawą prezentację różnorodnych znaków, następnie przystąpiliśmy do wykonania własnych Ekslibrisów przy użyciu węgla. Rysowanie własnych znaków okazało się niezwykle pasjonującym zajęciem.
                                                                                                                                                                                                                                                R.Kowalczyk
Wystawa prac plastycznych w Galerii BONAR
1 października uczniowie szkoły PDP obejrzeli ciekawą wystawę prac plastycznych w Galerii BONAR. Na wystawie prezentowane były prace wychowanków pracowni plastycznej MDK - DŚT, które powstały podczas warsztatów letnich w Perzanowie w gospodarstwie agroturystycznym. Główną atrakcją tego miejsca była stadnina koni, dlatego wiele prac przedstawia te piękne zwierzęta. Na wystawie obejrzeliśmy prace malarskie, graficzne, batiki, frotaże i inne. Piękna wystawa, pełna barw i radości.  
                                                                                                                                                                                                                                                  R.Kowalczyk
,,Jesienne liście’’

Dnia 28.10.2015r. odbyło się kolejne, w tym roku szkolnym, spotkanie biblioteczne pt. ,,Jesienne liście’’. W pięknej jesiennej scenerii czytaliśmy książki o zwierzętach, zastanawialiśmy się jak możemy im pomóc przygotować się do zimy. Wykonaliśmy też ciekawe prace plastyczne; pierwszą z nich była wizytówka w kształcie jeża, a drugą kompozycja wykonana przy użyciu liści i farb.      

                                                                                                                                                                                      R. Kowalczyk

 

,,Jesienne liście’’- foto  

"Bajka o szczęściu"

Dnia 27.11.2015r. uczestniczyliśmy w bardzo ciekawych i pouczających zajęciach bibliotecznych. Wszyscy zastanawialiśmy się nad tym co daje nam - ludziom szczęście. Przypominaliśmy sobie nawzajem co jest mądre i dobre, o co warto walczyć, a z czego można zrezygnować. Okazało się ..., że najwięcej radości daje przyjaźń, miłość i zwyczajna ludzka życzliwość. Pamiętajmy o tym w codziennych ludzkich kontaktach. Inspiracją do naszych rozważań była książka pt. ,,Bajka o szczęściu’’.

R. Kowalczyk

"Bajka o szczęściu"- foto  

Inauguracja roku Henryka Sienkiewicza

Rok 2016 został ogłoszony rokiem Henryka Sienkiewicza. Inauguracja roku odbyła się w ramach nowego projektu UNICEF „MALI uczniowie idą do szkoły”, tym razem wspieranego przez Ambasadora Dobrej Woli Artura Żmijewskiego. Aukcja odbyła się w dniu 22.03.2016r.  

Nauczyciele wraz z uczniami stworzyli wyjątkowe książki. Nie było żadnego wzoru, książka mogła być dowolna  - o rodzaju jak i technice decydowali sami autorzy.Do wykonania książek czasem wystarczały podstawowe artykuły piśmiennicze (kartki papieru, długopisy, kredki), a czasem potrzebna była nitka, igła i dużo kolorowych skrawków różnego materiału. Ale w całej zabawie najważniejsza była przede wszystkim niczym nieograniczona wyobraźnia. Przez moment wszyscy mogli poczuć się jak autorzy, ilustratorzy, wydawcy. Wynikiem wspólnej pracy było 14 książeczek – każda piękna, wyjątkowa i co najważniejsze jedyna w swoim rodzaju.

Zachęcamy do obejrzenia zdjęć w zakładce Fotogaleria.

E.Turowska, E. Sadowska

 

Inauguracja roku Henryka Sienkiewicza- foto    

,,Moje - nie moje’’ - Lilianny Bardijewskiej

W dniu 30.03.2016r. uczestniczyliśmy w bardzo ciekawym spotkaniu bibliotecznym. Były to zajęcia z elementami biblioterapii na temat jak ważne jest wsparcie. Pracowaliśmy z książką ,,Moje -€“ nie moje’’ - Lilianny Bardijewskiej, wykonaliśmy karty dialogowe. To bardzo ciekawa książka, dająca do myślenia, można ją polecić każdemu niezależnie od wieku.

                                                                                                                                             R.Kowalczyk

,,Moje -€“ nie moje’’ - Lilianny Bardijewskiej- foto  

"Cztery miski" Iwony Chmielewskiej

Dnia 22 kwietnia na całym świecie obchodzony jest światowy Dzień Ziemi. Tego dnia braliśmy udział w ciekawych zajęciach bibliotecznych, poświęconych tej tematyce. Mieliśmy okazję porozmawiać o ochronie środowiska i ekologii. Wspólnymi siłami rozwiązaliśmy krzyżówkę tematyczną. Następnie czytaliśmy książkę Iwony Chmielewskiej pt. "Cztery miski", która stała się inspiracją do wykonania ciekawych prac plastycznych. Zobaczcie sami!

R. Kowalczyk

"Cztery miski" Iwony Chmielewskiej- foto  

,,Chrońmy JERZYKI’’

Dnia 18. 05. 2016r. uczestniczyliśmy w zajęciach bibliotecznych pt. ,,Chrońmy JERZYKI’’. Pani Ela miłośniczka ptaków opowiedziała nam wiele ciekawostek z życia i zwyczajów ptaków. Dowiedzieliśmy się też jak możemy wspierać i pomagać ptakom, które mieszkają w naszym mieście. Poznaliśmy tytuły książek, w których możemy znaleźć informacje o ptakach i obejrzeć kolorowe ilustracje.

                                                                                                                                                                                                                                                         R. Kowalczyk

,,Chrońmy JERZYKI’’ - foto  

[ Cookies - info ]Oprogramowanie CMS: DragoN-NogarD © ( www: http://nogard.pl )